Lipiec jest jednym z najgorętszych miesięcy w roku, więc pogoda sprzyja słodkiemu lenistwu, ale nie możemy spocząć na laurach, gdyż rośliny w środku lata także wymagają naszej troski.

W lipcu w ogrodach kończymy podstawowe nawożenie drzew i krzewów ozdobnych, gdyż obecne dawki nawozów wystarczą im już do jesieni.

Róże – przycinanie po kwitnieniu

*U róż powtarzających kwitnienie szybkie przycięcie spowoduje, że krzew szybciej wypuści nowe pędy i szybciej będziemy cieszyć się nowymi kwiatami. Róże przycinamy nad liściem właściwym. Jest to drugi lub trzeci liść pod kwiatem, który składa się z 5 listków.

Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów róż. Z węzła przy tym liściu krzew wypuści nowy pęd, który wkrótce zakwitnie, jeżeli nasz krzew powtarza kwitnienie. Niektóre róże nie czekają aż zetniemy im przekwitnięte kwiaty i wcześniej wypuszczają nowe pędy.

Ogólna zasada cięcia jest taka, że wykonujemy je lekko skośnie ok 0,5cm nad liściem, skos na zewnątrz by woda deszczowa nie wpływała w zagłębienie przy liściu, tylko na drugą stronę). Sekator powinien być czysty i ostry.

obrazek_lipiec (80 kB)

*Ograniczamy rozrastanie się iglaków - szczególnie jałowców płożących. Ucinamy wierzchołki w miejscu rozgałęzienia.

*Stosujemy profilaktycznie opryski na szkodniki i grzyby (szczególnie dotyczy to róż).

*Ścinamy zioła, aby się krzewiły.

*Obficie podlewamy wieczorami cały ogród. Zwykłe popryskanie wodą nie wystarczy. Woda musi dotrzeć do korzeni. Dlatego najlepiej rzadziej podlewać, ale obficie i lejąc wodę od razu w korzenie.