Mimo, iż jest jeszcze ciepło to wszystkim żal jest pożegnać lato a kolory tj. żółć, purpura i brąz zwiastują nadejście jesieni. Prawdziwi ogrodnicy nie próżnują. We wrześniu rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimowego odpoczynku. Od naszej pracy zależeć będzie jego wygląd w następnym roku oraz to w jakiej kondycji rośliny przetrwają zimę.

  1. SADZIMY ROŚLINY CEBULOWE
  2. Wrzesień to dobry moment na sadzenie roślin cebulowych: hiacyntów, krokusów, narcyzów, tulipanów, przebiśniegów, szafirków, zawilców, lilii. Cebulki należy posadzić w dobrze spulchnionej glebie bogatej w składniki odżywcze. Przed posadzeniem podłoże powinno się nawieźć nawozami mineralnymi lub naturalnymi (np. obornikiem). Cebule przed nastaniem mrozów muszą się dobrze ukorzenić. Najlepiej umieścić cebulki w specjalnych koszykach, warto też oznaczyć miejsce posadzenia, by na wiosnę przez przypadek nie przekopać terenu, gdzie mają pojawić się rośliny.

  3. WYKOPUJEMY ROŚLINY BULWIASTE, KTÓRE NIE ZIMUJĄ W GRUNCIE
  4. Przed nastaniem mrozów należy wykopać bulwy i cebule roślin, które nie zimują w gruncie w naszym klimacie. Należą do nich np. mieczyki: ich nadziemną część przycinamy, pozostawiając około 5-10 cm łodygi, a następnie wykopujemy bulwy i przez około 3-4 tygodnie suszymy je w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Następnie bulwy przebieramy i oczyszczamy (usuwamy resztki suchych pędów) i oddzielamy bulwy przybyszowe. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5-10 °C. Pod koniec września wykopujemy accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny, tygrysówki, a po pierwszych przymrozkach – bulwy dalii, begonii bulwiastych i pacioreczników.

    SADZIMY DRZEWA I KRZEWY IGLASTE

   Koniec września i początek października to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów iglastych. Trzeba to zrobić teraz , by rośliny zdążyły ukorzenić się przed nastaniem mroźnej zimy. Iglaki sadzimy w dołku, który jest dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Nie możemy zapomnieć o zapewnieniu roślinom iglastym odpowiednio kwaśnego podłoża. W tym celu warto przy sadzeniu zastosować torf kwaśny i dodatkowo wyściółkować rośliny korą dekoracyjną.

  5. SADZIMY DRZEWA I KRZEWY LIŚCIASTE
  6. Jesień to także dobry moment na sadzenie drzew i krzewów liściastych. Wprawdzie rośliny pojemnikowe można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale jeśli mamy zamiar wzbogacić nasz ogród o naprawdę duże okazy, warto kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, czyli wykopane bezpośrednio z ziemi. Najlepszą porą na sadzenie roślin z gołym korzeniem jest wczesna wiosna bądź jesień, kiedy nie ma upałów i jest małe prawdopodobieństwo, że bryła korzeniowa będzie narażona na przesuszenie. Posadzone drzewa i krzewy należy obficie podlać.

  7. PORZĄDKI NA RABATACH I NIE TYLKO
  8. Rośliny na rabatach i klombach nadal podlewamy i odchwaszczamy, a także usuwamy przekwitłe kwiatostany (np. u róży). Koniec września oraz przełom września i października to czas, kiedy przekwitają ostatnie rośliny kwitnące. Powinno się oczyścić rabaty z resztek roślin jednorocznych i uporządkować rabaty z roślinami wieloletnimi. Byliny odchwaszczamy oraz usuwamy chore i uschnięte pędy. Warto też regularnie grabić i palić pierwsze opadłe liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych i pleśni. Zbieramy też opadłe i zgniłe owoce, które mogą być źródłem groźnych chorób i bakterii. W pierwszej połowie września po raz ostatni przycinamy żywopłoty oraz drzewa i krzewy liściaste i iglaste. Ich pędy muszą bowiem zdrewnieć przed zimą.

   Pustych grządek nie zostawiajmy bez przykrycia. Sprzyja to rozwojowi chwastów i źle wpływa na strukturę gleby. Lepiej rozłożyć na ziemi ściółkę np. z pokrzyw, które rozkładając się pomału będą doskonałym nawozem. Sprawdzi się też obornik i słoma. Można również ściółkować kompostem, skoszoną trawą, opadającymi, ale zdrowymi liśćmi z drzew. Inna metoda to jesienny wysiew roślin na zielony nawóz. Można posiać facelię, łubin lub inne motylkowe. Ich nasiona są w każdym sklepie ogrodniczym. Przed zimą przekopujemy grządkę razem z roślinami i zostawiamy. Stanowią bardzo dobry nawóz bogaty w azot. Poza tym rozkładające się części roślin zwabiają do ogródka pożyteczne dżdżownice.

    

  9. NAWOŻENIE I NAWOZY JESIENNE
  10. We wrześniu nie nawozimy już roślin nawozami bogatymi w azot, stosujemy za to nawozy zasobne w potas i fosfor. Jeśli mamy zbyt kwaśną glebę, należy wykonać wapnowanie, co podniesie odczyn gleby. Jesienią warto również zastosować nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost. Nawożenie organiczne stosujemy w momencie jesiennego przekopywania gleby – dzięki temu składniki nawozów umieścimy odpowiednio głęboko w glebie

    

  11. WRZOSOWA RABATA

Wrzesień to czas, kiedy kwitną wrzosy, więc warto zaprosić je do swojego ogrodu. Na wrzosową rabatę należy wybrać ciepłe i słoneczne miejsce, a także wzbogacić glebę o torf kwaśny. Wrzosy to rośliny kwasolubne i najlepiej rosną w podłożu o pH od 3,5 do 5,0. Gleba powinna być też lekka, przepuszczalna i próchnicza.

 

obrazek_wrzesien (142 kB)